• Luboš

Tradice je pryč. Zkrachoval Thomas Cook!

Aktualizace: 17. čvc 2020

🕝 23. září 2020 - 20:35


THOMAS COOK. Nejstarší cestovní kancelář na světě byla založena v roce 1841. Ve světě zaměstnává až 22.000 lidí. Ročně přepravila až 19 milionů cestujících.


Dnes po 178 letech vyhlásila bankrot! Na svých dovolených tak zůstalo přes 600 tisíc turistů. Podle britského ministra dopravy Granta Shappse to bude „největší repatriace v době míru v historii Británie“, kterou již nyní známe pod jménem Matterhorn! Akce může trvat až dva týdny.


Podle slov Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláři vyjde tato akce na více peněz, než kdyby vláda pomohla Thomasu Cookovi finanční injekcí.Proč Thomas Cook zkrachoval?

Píše se rok 2019. Ano, Thomas Cook byl průkopníkem v prodeji zájezdů na internetu a ačkoliv spousta Britů mířila na dovolenou právě s touto cestovkou, v současné době většina z nich dává přednost plánování své dovolené, to znamená kouká po nízkonákladových aerolinkách, více si oblíbila Airbnb.


Čeká se snad něco podobného u nás?

Za krachem společnosti stojí také nešťastná fúze s MyTravel z roku 2007, obrovské dluhy a právě zmíněné soukromé cesty plánované přes internet!

O čem se ale moc nepíše?


Nebezpečné destinace

Nebezpečné destinace. Jakmile britská vláda vyhlásila v letošním roce Egypt nebo Srí Lanku jako nebezpečné destinace, cestovní kancelář se musela postarat o to, aby se Britové dostali co nejdříve zpět.


Musela tedy zajistit na své náklady okamžitý přesun svých klientů, dále jejich odškodnění, a v neposlední řadě utrpěla finanční ztrátu u nasmlouvaných hotelů, kde nadále běželo placené ubytování.


Tučné bonusy

Britský deník Daily Telegraph prohlásil, že si manažeři v dluzích se potácející cestovky Thomas Cook za posledních pět let na bonusech připsali až neuvěřitelných 590 milionů korun. No, prosím.

Vláda odmítla pomoc

Cestovní kancelář vedla v poslední době dlouhá jednání s britskou vládou o další finanční injekci 200 milionů liber, tedy v přepočtu zhruba 5,86 miliardy českých korun, které Thomas Cook potřeboval pro věřitelské banky jako garanci na pokrytí zimních měsíců.


Nestalo se, a tak dle slov britského premiéra Borise Johnsona by případná vládní pomoc mohla vést k tomu, že v budoucnosti by i další podniky očekávaly podobné zacházení.


Condor prozatím létá

Condor vlastní kolem 40 letadel a i přestože stále létá, jeho budoucnost není úplně jistá. Německé ministerstvo hospodářství žádost zkoumá, k velikosti případné půjčky se ale odmítlo vyjádřit.


Podle zdrojů DPA by firma chtěla od vlády získat asi 200 milionů eur (5,2 miliardy korun). Spolková země Hesensko uvedla, že je připravena žádost podpořit.

Jaká je vlastně budoucnost cestovních kanceláří v Česku?


@ by Luboš

0 zobrazení

Partneři na nebi

Air France

Air Malta

Air Serbia

Etihad Airways

flydubai

Iberia

Lufthansa

Volotea

Vueling

Partneři na zemi

Allianz pojišťovna

AXA Assistance

Cestovatelský obchod

CK České kormidlo

Firmanazazitky.cz

Klook (on-line & levně)

Rentalcars

Tarifomat

TripAdvisor

Kontakt

Luboš Krmenčík

lubos@skychatters.com

Copyright ©️ 2020