• Luboš

Lepší je mít dva cestovní pasy a legálně

Aktualizace: 17. čvc 2020

🕝 16. července 2020 - 15:55


Věc, o které málokdo ví.

Být majitelem dvou cestovních pasů není tabu.


Naopak, jsou chvíle, kdy vám váš druhý cestovní pas zachrání dovolenou nebo skvělý výlet! Jak druhý pas získat a kolik vlastně stojí jeho vydání?


Tak čtěte pozorně.Výhody druhého pasu

Jsou prosté! Druhý cestovní pas použijete například pro hotely, půjčovny nebo agentury, které vyžadují pas jako kauci.


Toto doporučení využijete hlavně v zemích třetího světa, kde například při pronájmu skútru úplně nechcete dávat svůj jediný cestovní pas, kde navíc hrozí jediné - váš cestovní pas může skončit jako velice žádané zboží na černém trhu!


Dalším důvodem je fakt, že pokud u některých zemí žádáte o vízum, musíte jim poslat svůj pas na konzulát, a to netrvá pár dní. Důvodů pro získání druhého pasu je tedy hned několik! Jaké? Tak čti dál.


Razítko, které nevoní

Představte si, že jste se ocitli v netradiční zemi jako je například Írán nebo Libanon, a teď chcete využít levných letenek směrem do Izraele.


Co si myslíte, že nastane, jakmile se na hranicích nebo na letišti ukážete s cestovním pasem, kde máte razítko právě z nepřátelené země? Myslím, že se docela zapotíte při vysvětlování.


V tenhle moment byste opět využili pro jistotu druhý cestovní pas. Takže moje rada zní, hlídejte si znepřátelené země a mějte na paměti, jaký pas, kde máte používat. Máme tedy další důvod.


Smutná ztráta

Při ztrátě nejste namalovaní. Pokud ztratíte váš jediný cestovní pas, musíte kontaktovat zastupitelský úřad České republiky v zemi, kde se momentálně nacházíte a cesta pro vás zřejmě končí, což je dost nemilé.


A nemusí jít pouze o ztrátu, může vám pas také někdo ukrást, například někde v Asii. V cestě tedy můžete pokračovat, což je obrovská výhoda!


⛔ Svůj druhý pas nikdy neuchovávejte společně s prvním pasem. 

MOJE RADA 

Jeden pas máte u sebe v ledvince/batohu, druhý putuje do velkého zavazadla. Pokud nemáte velké zavazadlo, jedno necháváte v ledvince, druhé v batohu. Jdete někam z hotelu, jeden pas zůstává na hotelu, druhý máte u sebe.


V letadle to samé, jeden si necháváte na palubě, druhý putuje ve velkém zavazadle do podpalubí. Zkrátka fantazii se meze nekladou.

Jak druhý pas získat

Znáte to, chcete si nechat udělat nový cestovní pas a jakmile se rozrazí dveře úřadu ve vašem městě, musíte být v pozoru.


Určitě po vás budou chtít vrátit původní cestovní pas. To je velice bolestné, když si vezmete, kolik krásných razítek v něm máte, je to vaše bohatství.


V tomto případě přichází na řadu uvedení pravého důvodu. K vydání druhého pasu by po vás neměli chtít doložit důkazy, zkrátka jim to hezky vysvětlete. A můžete slavit, druhý cestovní pas je na cestě!


Kolik druhý pas stojí

Žádná senzace, žádné nemilé překvapení. I za druhý cestovní pas zaplatíte stejně jako za ten první. Servisní poplatek je 600 Kč, u občana mladšího 15 let pak 100 Kč.


Chcete si vše raději ověřit? Utíkejte na stránky Ministerstva zahraničních věcí.

Pro vydání dalšího pasu budete potřebovat váš občanský průkaz, s sebou si raději vezměte i původní cestovní pas.

Stránky Ministerstva zahraničních věcí

Zastupitelské úřady České republiky


@ by Luboš

15 zobrazení

Partneři na nebi

Air France

Air Malta

Air Serbia

Etihad Airways

flydubai

Iberia

Lufthansa

Volotea

Vueling

Partneři na zemi

Allianz pojišťovna

AXA Assistance

Cestovatelský obchod

CK České kormidlo

Firmanazazitky.cz

Klook (on-line & levně)

Rentalcars

Tarifomat

TripAdvisor

Kontakt

Luboš Krmenčík

lubos@skychatters.com

Copyright ©️ 2020