• Luboš

Kdy máte garantovaný přestup a kdy ne

Aktualizace: 17. čvc 2020

🕝 16. července 2020 - 9:24


Při nákupu letenek do vzdálenějších destinací se můžete setkat s přestupy.

Kolik času potřebujete na přestup a co dělat, když vám navazující letadlo uletí?


Už při nákupu letenek je důležité vědět, zda kupujete let s garantovaným nebo negarantovaným přestupem.Garantovaný přestup

U tohoto přestupu máte jistotu, že pokud vaše letadlo přiletí se zpožděním a vy nestihnete navazující let, aerolinka se postará o,

  • letenky na nejbližší možný let do vaší cílové destinace,

  • v případě delšího čekání také o vaše ubytování či občerstvení.

Pokud se odbavujete u přepážky na letišti, dostanete všechny palubní vstupenky až do cílové destinace, případně budete požádáni o vyzvednutí dalších při přestupu na tranzitní přepážce. Čas na přestup je vypočítaný tak, abyste přestup na daném letišti bez problémů stihli.

VAROVÁNÍ

Let s garantovaným přestupem získáte tak, že letenky koupíte v rámci jedné rezervace u jedné letecké společnosti nebo prodejce letenek nebo u dvou vzájemně spolupracujících aerolinek.

A CO KIWI?

PR mistři alias vychvalované Kiwi.com spojuje nespojitelné (právě!), a tak si to samozřejmě musí vybrat svou daň. Jejich Kiwi Garance Vás nekryje tak, jak si myslíte. Pozor tedy na vějičku v podobě garantovaného přestupu.


Takže například garantovaný přestup na jedné lince v režii Ryanair a easyJetu rozhodně nečekejte. Ne, ani Kiwi to v případě zpoždění neumí.

A RYANAIR?

V drtivé většině nabízí Ryanair letenky s negarantovaným přestupem, kdy jednotlivé letenky bere jako jednosměrné, tudíž je vetší riziko, že přestup nestihnete.


Avšak je pravdou, že garantované přestupy spustila tato aerolinie již v roce 2017. Mezi lety má delší přestupy, aby pokryla případné riziko. Ryanair je však velice dochvilná aerolinka. Spoustu linek je k mání také z Prahy.


A když nenastoupíte na první let Ryanairu ve vaší rezervaci, neruší se tím zpáteční let jako u klasických IATA aerolinek, to si pamatujte!


Negarantovaný přestup

Pokud si letenky do vaší cílové destinace zakoupíte nezávisle na sobě, tedy od dvou leteckých společností, které spolu nespolupracují, váš přestup není garantovaný.


Znamená to, že pokud vám navazující spoj uletí, musíte se o novou letenku, případně ubytování během čekání postarat sami.

Doporučený čas na negarantovaný přestup je minimálně 2 hodiny.


Pokud budete vybírat odlišné aerolinky při nákupu zpáteční letenky, prosím, držte si alespoň stejnou společnost nebo spolupracující společnost na jedné trase.


Příkladem může být let na cestě tam s ČSA (codesharingově může zajišťovat například Delta, to vždy vidíte na Skyscanneru, je to v rámci jedné aliance) a zpět například s American Airlines.


Jde o to, abyste měli vždy jednu trasu pokrytou stejnou společností, kvůli případnému zpoždění.

A CO ZAVAZADLA

V případě letenek s garantovaným přestupem je běžné, že vaše zavazadla odbavíte před prvním letem a během přestupů se o něj nemusíte starat, letí až do cílové destinace s vámi.


Pokud jsou vaše přestupy negarantované, musíte si zavazadlo po každém příletu vyzvednout a znovu jej odbavit.


Výjimkou je cestování po USA a Mexiku, kdy si při prvním vstupu do země zavazadla musíte z bezpečnostních důvodů znovu odbavit i v případě garantovaných přestupů.

VÍZA PŘI PŘESTUPU

Vízová povinnost se vás týká v případě, že se při přestupu na navazující let, musíte přesunout na jiné letiště nebo si budete chtít delší čekání zkrátit návštěvou města.


Vždy si proto pečlivě prostudujte podmínky pro vstup do dané země.

Zkontrolovat vízovou povinnost můžete na těchto stránkách.


@ by Luboš

15 zobrazení