• Luboš

Air Park ve Zruči pro milovníky letadel

🕝 19. srpna 2020 - 10:30


Ahoj Česko a nový článek pro nadšence do letecké a vojenské techniky.


Letadla, vrtulníky, repliky, motory a jiné části strojů, které kdysi brázdily nebesa, jsou k vidění jen kousek za Plzní.


Řeč je o Air Parku Zruč, rodinném muzeu otce a syna Tarantíkových.


📍 Ke Křižovatce 538, 330 08 Zruč-Senec


Jak to vzniklo?

V roce 1990 začali Tarantíkovi zachraňovat stará letadla, která umisťovali na svou zahradu a další volné plochy v okolí domu. Když byl v roce 1992 pořízen stroj IL-14FG, pro který již nebylo místo, došlo ke stěhování na louku ve Zruči.


Jako první se přesunul vrtulník Mi-8. Další letadlo, a to Iljušin, museli převážet po částech. V následujících letech přibývaly další stroje, většinou přivezeny po částech ze zahraničí, ale také stroje české výroby.


Dnes je v Air Parku k vidění kolem 70 unikátních kusů.


Jaké stroje tu najdete?

Momentálně největším lákadlem je vládní speciál Tu-154M, který se podařilo zachránit před sešrotováním. Z větších letounů je k vidění Antonov AN-30 nebo Iljušiny IL-14 a IL-18, dále také zadní část Boeingu KC-97 Stratofreighter.


Zajímavostí a velikou atrakcí je motor Boeingu 747.

Z menších strojů vás jistě zaujme Zlín Z-37 (přezdívaný Čmelák).

Na své si přijdou i milovníci vrtulníků, stíhaček a tanků.


Jak to probíhá?

V Air Parku jsou k dispozici dva okruhy prohlídek. Základní je bez průvodce, doba pobytu je neomezena a máte možnost nastoupit do menší techniky, ke které vedou schůdky.


🔥 Speciální je s průvodcem (Karel nebo Miloš Tarantík) a obsahuje větší dopravní letadla s možností vstupu do prostoru cestujících i kokpitu.


V některých letadlech jsou vytvořeny menší tematické výstavy, v jiných máte možnost usednout na místo kapitána.


▪ základní okruh 200,-

speciální okruh 200,-

▪ slevy pro děti

▪ otevřeno celoročně


Sedět v motoru Boeingu 747 po vzoru letušek byl neskutečný zážitek


Pár slov na závěr

Ať už se zajímáte o letectví nebo vás jen uchvátila majestátnost těchto strojů, naplánujte si výlet do Zruče a zjistěte, jak se letadlo po kouskách přepravuje z ciziny (a za kolik), kolik stojí stroj mířící do šrotu nebo jak se k Tarantíkům dostal armádní letoun Tu-154M (1003).


By @marketadousova

65 zobrazení