• Luboš

Kauzy, které letí světem s Flyrosta.com

Aktualizace: 17. čvc 2020

🕝 10. července 2020 - 18:54


Kdy přestane létat obří Airbus A380?


Nezabírá česko-čínský Smartwings místo finančně stabilnějším leteckým společnost a bude Boeing MAX bezpečný?


Odpovědí přináší zakladatel platformy Flyrosta.com Rostislav Kopecký, která je určena pro milovníky letectví.


Dobře se posaďte a proniknete do názorů, predikcí a myšlenek člověka, který vidí do zákulisí.Konec A380

U Air France skončilo toto obří letadlo definitivně, Emirates údajně ruší další dodávky, výroba byla ukončena a konec jedné velké éry se blíží.


Je spousta cestovatelů, kteří se na svou premiéru teprve chystají.

Kolik mají času?


🔹 Flyrosta.com odpovídá

Konec Airbusu A380 byl dlouhodobě nevyhnutelný a to ještě před tím, než přišla krize, která se vším ještě více zamávala. Pokud se někdo bude chtít svézt A380kou, tak se nemusí bát, že by se to nedalo stihnout.


Pokud sjede z výrobní linky v Toulouse poslední Airbus A380, tak věřím, že před sebou budeme mít minimálně 6 let, než toto superjumbo nadobro zmizí.Smartwings

Jestli je nebo není Smartwings strategický dopravce můžeme polemizovat hodiny. Bude však zábavné sledovat, jak se budou měnit jejich šílené ceny letenek díky expanzi ostatních v Praze.


Nezabírají Smartwings už na tak přeplněném letišti v Praze místo levnějším a větším společnostem a nevyčerpaly dávno České aerolinie svůj potenciál?


🔹 Flyrosta.com odpovídá

Dokud uvidím letadlo s logem ČSA na trupu, a to i kdyby to byl větroň, tak já tam obrovský potenciál vidím. Naopak Smartwings se snažím spíše vyhýbat.


Nemají v Česku konkurenci na poli charterových letů, což se odráží hlavně na kvalitě servisu, a to není vůbec dobře. To neprospívá nikomu a ve finále cestující trpí nejvíc.


Aktuálně začíná opravdová válka na letišti v Praze, do které vstoupil nejen Ryanair, ale také Wizz Air a uvidíme, kdo se přidá později. Všeobecně je potřeba letecký trh na letních charterových destinacích provětrat.Boeing MAX

Aféra, která měla globální dopad na důvěru cestujících. Již proběhly certifikační lety za dozoru Federálního úřadu pro civilní letectví. Ty jsi velký fanoušek letadel, takže se zeptám.


Věříš Boeingu MAX a jak bys uklidnil nervózní cestující, kteří se v Praze dozvěděli, že jim tam například Ryanair přistavil tento typ?


🔹 Flyrosta.com odpovídá

MAXy budou létat už brzy, a i když si budou muset vybudovat reputaci od nuly, bude to jen otázka času, než na to širší veřejnost zapomene. Jak se přistoupí k rehabilitačnímu marketingu, tak to bude výzvou pro všechny dopravce.


Někdy bývá nejlepší řešení právě to nejjednodušší, a to si myslím, že už konkrétně Ryanair má celkem vymyšlený.


Když totiž lidem nikdo neřekne, že letí v Boeingu 737 MAX, tak to většina ani nepozná.


Viděl jsem fotky, kde jsou letadla označena Boeing 737-8200, a když to samé napíšete na bezpečnostní instrukce a pilot z kokpitu podá hlášení "Vítejte na palubě našeho zbrusu nového Boeingu 737-8200", máte myslím po problému.


Podvody v Pákistánu

Nedávno agentura Reuters šokovala prohlášením, že v Pákistánu vyšetřovací orgány po nehodě v Karáčí zjistily, že 262 pilotů, z toho 150 u Pakistan International Airlines, létalo s podvodně získanou licenci.


Hrozí něco takového v Evropě?


🔹 Flyrosta.com odpovídá

Mám za to, že v Evropě nic podobného možné ani není. Standardy v letecké dopravě jsou v Evropské unii vysoké. Navíc zde existuje "blacklist" dopravců, kteří mají zakázaný provoz v Evropské unii, a tento "blacklist" má smysl.


Jednou jsem letěl se společností BEK Air, a když jsem viděl jak hrozně mají řešený zasedací pořádek, kdy u nouzových dveří seděly dvě letité babičky, které navíc měly problém i s nástupem do letadla, připadal jsem si jak v nějakém komediálním filmu. Prostě Kazachstán.Ryanair

Kontroverzní výkřiky, šíleně levné letenky, průměrný servis. Ryanair na sebe poutá pozornost na všech frontách. Jednou se nechal Michael O´Leary slyšet, že za pár let tady bude maximálně pět velkých leteckých společností a mezi nimi samozřejmě Ryanair.


Přijde krach aerolinek, věříš takovému tvrzení a co říkáš na stále omílanou ekologii v letecké dopravě?


🔹 Flyrosta.com odpovídá

Nečekám velké krachy, spíše zeštíhlování a propuštění, což se nyní děje. Uvidíme, kdo koho zachrání nebo kdo dosáhne na státní podporu.


V lednu jsem byl u KLM v Amsterdamu, a byl jsem byl překvapen, jak vážně společnost bere téma ekologie a udržitelnosti.


Aerolinky budou postupem času čelit nátlaku ze strany nejen aktivistů, ale také vlád jednotlivých států. Nebude to trvat dlouho a začnou mizet krátké a regionální linky nebo se na těchto tratích budou rapidně zvedat ceny letenek.Alitalia

Borec na konec, to je nyní italský národní dopravce Alitalia. Údajně je společnost zachráněna, prochází restrukturalizací a zůstane ve vzduchu.


Myslíš, že bude Alitalia konečně zisková a koupil by sis s nimi letenku?


🔹 Flyrosta.com odpovídá

Já bych si letenku s Alitalia klidně koupil! Je to věčná společnost, a to dříve z Itálie zmizí všechny špagety a přestane se péct pizza, než že tato společnost zkrachuje.Rosťo, děkuji za rozhovor.

Já děkuji a zdravím všechny na Hubičce!


@ by Luboš

64 zobrazení

Partneři na nebi

Air France

Air Malta

Air Serbia

Etihad Airways

flydubai

Iberia

Lufthansa

Volotea

Vueling

Partneři na zemi

Allianz pojišťovna

AXA Assistance

Cestovatelský obchod

CK České kormidlo

Firmanazazitky.cz

Klook (on-line & levně)

Rentalcars

Tarifomat

TripAdvisor

Kontakt

Luboš Krmenčík

lubos@skychatters.com

Copyright ©️ 2020