• Luboš

14 faktů o Japonsku s Naomi Adachi

Aktualizace: 9. srp 2020

🕝 10. července 2020 - 20:54


Japonsko, země vycházejícího slunce, kde by měl být běžný Evropan na špičkách. Tradice, zvyky a bizáry, které jsou zde běžné. Pro nás však určitě nevšední a těžko uvěřitelné. Japonsko láká svou autentičností, precizní kuchyní a odlišnou kulturou.

Je mi ctí, že si na nás našla svůj drahocenný čas energická a sympatická Naomi Adachi, Češka s japonskými kořeny. Naomi je moderátorka, modelka a herečka.

Nyní studuje na Karlově univerzitě obor divadelní věda. 

Naomi zaujme svou bezprostředností a autenticitou. A když jsem ji nedávno spatřil na YouTube, rázem jsem věděl, že pokud kývne na rozhovor pro Hubičku, ráda nám kulturu země, kde se rýže i snídá, ráda vysvětlí. 💙

O bizarním Japonsku, sushi v Česku a nejlepší Matche již v tomto rozhovoru!


Naomi Adachi je Češka s japonskými kořeny


Vyhřáté záchody

Umíte si to představit? Luxusní záchody i v levných restauracích, které jsou běžné vyhřívané. To je naprosto geniální, hlavně pro ty z nás, kteří si prkénko před usednutím vystýlají.


Je to pravda a můžeme si tam pustit třeba hudbu nebo zvolit zvuk při splachování?


🔹 Naomi odpovídá

O japonských záchodech bych mohla napsat diplomovou práci, a i přesto by to bylo málo! Kromě toho, že toalety jsou všude zadarmo, tak ano! Jsou vyhřívané a pohodlné! Hlavně ultra čisté. A automaticky začnou hrát hudbu, jako když šumí moře. Na ovládání máte asi 200 různých čudlíků a každý dělá něco jiného.


Bidet, hudba, zvuky, zkrátka si člověk na to hodně rychle zvykne. Ale taky šetří vodu. Když spláchnete (většinou spláchne automaticky, z důvodu hygieny), tak na místě našeho splachovadla je takové "miniumyvadélko". Tam začne téct voda, vy si umyjete ruce a následně tato voda je připravena na další spláchnutí. Chytré, že?


Klíč k dlouhověkosti

Japonsko, to je oáza dlouhověkosti. Žebříček s nejvyšší střední délkou života však v roce 2040 povede Španělsko, říká studie jednoho amerického institutu. Japonci se dožívají skoro 85 let, my Češi přibližně 77 let.


Jaký je klíč k vysokému věku a proč se český národ nedostává na ty nejvyšší příčky?


🔹 Naomi odpovídá

Řekla bych, že je to kombinace genetiky, stravování a přístupu k životu. Nejsem samozřejmě odborník a jsou to jen mé domněnky, ale způsob žití a filozofie života je tam opravdu jiná. Už jen vnímání času není stejné jako u nás. V Evropě se bere čas jako přímka. V Japonsku jako kruh, který nikde nezačíná a nikde nekončí.


A také se Japonci neberou jako individuální jedinci, ale jako součást celku. Ačkoli si myslím, že vše začíná a končí v hlavě, tak již zmíněná genetika hraje velkou roli. 

Buňkové hotely

V Japonsku fenoménem, v Evropě atrakcí. I tak v roce 2018 ohlásil britský Londýn první kapslový hotel jménem St Christopher's Inn Village. Přespáním rozhodně ušetříte! 💤


Myslíš, že se to chytí i v Evropě? A jsou buňkové hotely bezpečné? Víš, jak to je kolikrát ve sdíleném hostelu.


🔹 Naomi odpovídá

Kapsličky jsou skvělé. Já bych si dovedla představit, že „vykapsluju“ celý pobyt. Bohužel jsou hotely omezeny většinou na 2 až 3 noci. A ke všemu se po každé musí člověk "checkoutnout" a cena se liší na základě dní.

Pátky a soboty jsou dražší. Japonské kapsle jsou 100% bezpečné.


Muži a ženy jsou rozděleny do jiných pater a na vše máte uzavíratelné skříňky. V kapsličce máte televizi, sluchátka a nabíjení na telefon. Ale je třeba myslet na to, že kapsle jsou opravdu původně pro úředníky, kteří nestihli poslední vlak nebo pro mlaďochy, kteří nestihli doběhnout z hospody na poslední metro.


Ne, dýškám

Na dýška se dnes už moc nehraje díky digitalizaci plateb, ale přece jen máme na cestách hlavně hotovost. Pokud dáte japonskému číšníkovi dýško, hrubě ho urazíte, neboť mu dáte najevo, že jste víc než on. ☝


Z čeho to plyne a Ty spropitné v Česku dáváš?


🔹 Naomi odpovídá

Japonec si dýško ani nevezme. Pokud jste viděli můj pořad Naomi v Japonsku, tak je tam autentická situace, kdy jsem paní opravdu dýško nechala a ona na mě volala. Při natáčení této scény ve mně má polojaponská duše plakala! Kdybych se nevrátila, vyběhla by z obchodu a donutila by mě si ten 1 yen vzít.


Jak již bylo řečeno, dáváte tak Japonci najevo, že "on" je ten chudák a "vy" jste ten boháč, který se smiloval. V Čechách spropitné samozřejmě dávám. Klasicky je to 10 až 20 % nebo zaokrouhluji. Pokud ale opravdu nejsem spokojená se servisem, tak ho nedám. Ale to musím mít opravdu, opravdu důvod!

Naomi je autorkou podcastu Láska na gauči ve spolupráci s Red Bullem


Smutní rekordmani

Číslo je vysoké, každý rok si sáhne na život zhruba 20 tisíc Japonců, to je asi 70 lidí denně. Dlouhověkost, pevné zdraví, hodnoty.


Co je k tomu většinou dovede?


🔹 Naomi odpovídá

Jako jsem zmiňovala jiné vnímání času, tak Japonci vnímají jinak i sebevraždu. V křesťanských zemích je sebevražda hřích. Strach, sobeckost. Zde tomu je naopak. Je to takový jediný možný způsob, jak si zachovat hrdost. Je tomu tak již z dob samurajů. 


Skoro žádné zpoždění

Kdo zná České dráhy, ví, že čekání je disciplína, kterou se bude muset při cestování naučit. V Japonsku se zpoždění počítá na vteřiny.

Platí to i pro Šinkanzen, a opravdu se vydávají certifikáty o zpoždění cestujícím, kteří jsou na cestě do práce při zpoždění delším než 5 minut? To prý, aby jim to v práci uvěřili, že se neflákali třeba v hospodě...


🔹 Naomi odpovídá Přijít pozdě je nepřípustné. Je jedno, jestli jste se flákali, zaspali jste nebo jste byli v hospodě. Prostě se to nesmí stát. A když se zpozdí "nezpozditelný" vlak, je super, že dostanete „zpožděnku“, protože by vám to nikdo nechtěl věřit!

Best sushi

Sushi buď milujete, nebo už se na něj nikdy ani nepodíváte. Podle Naomi je sushi v Japonsku levnější, chutnější a větší, zároveň také přiznala, že jít v Japonsku na „running“, neznamená všechno bezmyšlenkovitě sníst.

Kdo cestuje na vlastní pěst, má duši dobrodruha, ale letět do Japonska na sushi je dálka. Prozradíš nám, kde si dáme to nejlepší sushi u nás v České republice?

🔹 Naomi odpovídá

Já si sushi opravdu raději dám v Japonsku než tady. V Čechách chuť zaháním POKE nebo vegetariánskou variantou sushi.


Sushi mi ale chutnalo v Hanami u Náměstí republiky a nebo v Miyabi, kousek ve Vodičkově ulici. Je fakt, že hodně sušáren tu vyzkoušených nemám, protože si prostě automaticky objednám něco jiného.


Nadváha? Pokuta

V jedné britské studii z roku 2017 vyšlo, že ze 179 zemí světa je Česká republika nejméně zdravou zemí vůbec. V Japonsku se nadváha netoleruje a hrozí za ní pokuta pro toho, kdo má více než 85 centimetrů v pase.

Opravdu se rozdávají pokuty, jak zákon vypadá v praxi a chybí něco takového i u nás?


🔹 Naomi odpovídá O pokutě jsem nikdy neslyšela, ale je pravda, že se říká, že kdo má nadváhu, ten nemá nad sebou kontrolu. Chybí mu disciplína. A to není pro Japonce přípustné. Pokud tedy nejste zápasník sumo.

Dříve jste mohli Naomi vidět v gamerovém pořadu Dva3 na Déčku České televize


Fukušima

Havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima I 11. března 2011 byla nejhorší jaderná havárie od Černobylu roku 1986. O pohromu se postarala ničivá vlna tsunami.


Namie, město zející prázdnotou si již navštívila, jak to na Tebe působilo a proč jste tam vlastně v rámci natáčení Tvého pořadu jeli? Dle mého názoru to je mystické místo, které bych také rád navštívil.


🔹 Naomi odpovídá Jeli jsme do Fukušimy, protože mě opravdu zajímalo, jak to tam vypadá. Když se havárie v roce 2011 stala, nikde jsme nečetli nic jiného, než katastrofické scénáře. Po pár letech se o tom už ale nepsalo a nikde už nešlo dohledat, jak situace vypadá teď a co se tam děje. Proto jsme se tam vydali úplně na vlastní pěst.


Bez informací, bez plánu. Bylo to dost zvláštní. Měla jsem konstantní mráz po zádech, ale zároveň i záchvěvy naděje, že se Japonci opravdu pokouší dát Fukušimu dohromady. Navštívili jsme tam i místní restaurace a to vše je vidět v díle pořadu, jak si zmínil a myslím, že popsat jen slovy to nelze. 


Love hotely

Říká se, že tyto hotely nemají nic společného s našimi vykřičenými domy. Schází se v něm manželské a partnerské páry, aby sis zpestřily svůj sexuální život díky odlišné kulise, kterou doma zkrátka běžně nemají.

Naomi, opravdu nejde o milenecký ráj, kde si mohou užít báječné chvíle v netradičním prostředí právě záletníci a chybí něco takového v Česku?


🔹 Naomi odpovídá Nejde jen o zpestření, ale o to, že mladí lidé v Japonsku dlouho bydlí s rodiči. A když si pak chtějí užít chvilku sami, je nejlepší zajít do Love Hotelu. V Čechách už něco podobného je! Tuším, že v Brně.

Slavná Matcha Tea

V minulých letech zažil Matcha Tea velký boom! Já koukal hlavně na získanou energii, která se uvolňuje do organismu déle, než u kafe a ještě je zelený prášek zdravější.

Je čaj opravdu tak zázračný jak o něm píší prodejci v Česku? A kde seženeme nejlepší Matcha Tea?


🔹 Naomi odpovídá V Japonsku mi kamarádi přezdívají „metcha matcha“, což znamená něco jako „mega matchová“, protože já si tam dávám úplně vše z matcha čaje.

Od čaje, přes zmrzliny, až po dortíky.


Matcha latte, tu ale není tak dobré jako v Japonsku. Není to práškem, ale mlékem. Japonské mléko prostě chutná jinak. Moji oblíbenou matchu si ale vychutnávám buď ve SmetanaQ bistro v Praze a nebo si ji kupuji domů od Matchatea.cz

Etiketa

V ulicích opravdu nezírejte na kolemjdoucí, schovávejte tetování, nedávejte spropitné, nejezte za chůze, dojídejte jídlo. Ale pozor, srkat můžete.

Na co dalšího bychom si měli dát pozor a jaká etiketa rozhodně v Česku chybí?

🔹 Naomi odpovídá

Myslím, že snad jsem všechny tyhle základy pokryla do dílu „etiketa“. Ale mě právě naopak chybí v Japonsku to „zírání“. Nikdo na mě ani nekoukne a já po několika měsících v Japonsku mám pocit, že se snad nikomu nelíbím, haha! Žádné pomrkávání v baru taky nehrozí a to mi přijde v Japonsku trochu škoda!


Ale líbí se mi zákaz telefonování na veřejných místech a být potichu v kavárnách či restauracích. To bych v Čechách občas ocenila!


Ve svém nabitém programu si na Japonsko Naomi najde čas vždy


Nagano a Big Hat

Přepište dějiny! Mě si normálně dojala, protože já jsem hodně emotivní člověk a teď kvůli Tvému pořadu budu chtít halu Big Hat v Naganu vidět.

Jaký to byl pocit být v hale a dostane se tam široká veřejnost? My Češi bychom tam měli mít otevřené dveře vždy. Myslím, že jsi první Češka, která se tam od slavného finále ukázala.


🔹 Naomi odpovídá Haha! Bylo to neuvěřitelný! Já Nagano beru velmi vážně, protože můj táta Olympiádu v té době natáčel a tahle „naše“ výhra je prostě Česko-japonská. Jako já! Takže všechny ty komplikace, které nás provázely, a které jsme všechny zachytili do pořadu (a nechci je prozrazovat potenciálnímu divákovi) byly vlastně takovými "umocňovači" té finální euforie!


Ten pocit, když jsme se dostali na plochu byl nepopsatelný. Určitě ale nejsem první (polo)češkou, která se tam dostala. Mají tam speciální notýsek pro všechny, co tam přijdou a Čechů tam bylo nespočet!

Plenky

Nízká a stále klesající porodnost trápí zemi vycházejícího slunce. Do 100 let by se mohl počet obyvatel zmenšit o polovinu. Je tady i jeden srandovní fakt, a to ten, že již v roce 2012 dosáhlo Japonsko hranice, kdy se ročně prodalo více kusů plenek pro starší lidi, než pro novorozence.

Je to jen o přístupu k sexualitě a vysoké pracovní zátěži?


🔹 Naomi odpovídá Představte si, že jezdíte denně metrem, ve kterém se mačkáte. Tlačíte se a pokud jste žena, může se stát, že vás ještě někdo tu a tam osahává. Dělo se mi to často a když jsem přijela domů, kde na mě tehdy čekal můj přítel, nechtěla jsem mu ani dát pusu. Fyzického kontaktu jsem za ten den měla opravdu dost!


Ale také to souvisí i s tím, že v Japonsku pomalu začínají ženy dosahovat vysokých pracovních pozic a vědí, že pokud budou těhotné, tak o svůj post přijdou. A to by nerady! Jsou hladové po kariéře, nikoli po rodině.


Stoletá Naomi

V Japonsku žije přes 50 tisíc lidí starších 100 let.  

Na závěr se Tě tedy zeptám. Jak by měl vypadat život, za kterým by se stoletá Naomi Adachi ohlédla a zůstala by v ČR?


🔹 Naomi odpovídá Stoletá Naomi Adachi bude spokojená, když zůstane v obou zemích! Ne nadarmo neustále říkám, že jsem Japonka v Čechách a Češka v Japonsku! Bude spokojená, když bude stále dělat to co ji baví a když to bude bavit i diváky, pro které přeci jen své pořady a aktivity dělám.


A když v průběhu toho potkám skvělé lidi, sním dobré jídlo a vypiji dobré pití a užijeme si to, bude to ideální! Moc děkuji za rozhovor a snad zase brzy!  Děkuji za rozhovor, Tvůj čas a ať se daří. 


Já taky děkuji, a zdravím všechny na Hubičce!


@ by Luboš

81 zobrazení

Partneři na nebi

Air France

Air Malta

Air Serbia

Etihad Airways

flydubai

Iberia

Lufthansa

Volotea

Vueling

Partneři na zemi

Allianz pojišťovna

AXA Assistance

Cestovatelský obchod

CK České kormidlo

Firmanazazitky.cz

Klook (on-line & levně)

Rentalcars

Tarifomat

TripAdvisor

Kontakt

Luboš Krmenčík

lubos@skychatters.com

Copyright ©️ 2020